جزئیات اثر

انتقامی برای لاله‌ی واژگون - نقد و بررسی بازی سیاووش نقد بازی ارسال شده توسط محمدرضا طلایی ارسال شده در :۱۳۹۳/۲/۳۰ اثری از :محمدرضا طلایی درباره اثر :انتقامی برای لاله‌ی واژگون | نقد و بررسی بازی سیاووش
دانلود نقد بازی
3.5 از 6 امتیاز
امتیاز کل : 55.67 /100

6 نقد داور

 • آیدین نوری ۱۳۹۳/۳/۱۳ ۲۰:۰۶

  سلام آقای محمدرضا طلایی عزیز. خسته نباشید. امیدوارم نکاتی که در زیر نوشتم بتواند شما را در نوشتن هرچه بهتر نقد یاری کند.
  این‌که تیتری انتخاب کردید و سازنده و سبک و ... رو نوشتید خوب است. ناشر هم ذکر کنید. امتیازات و نکات مثبت و منفی هم نوشتید بسیار خوب است چرا که خواننده از روی این‌ها و خود متن تصمیم بر خرید و انجام بازی می‌گیرد. فقط من دقیق نفهمیدم انتقامی برای لاله‌ی واژگون به چه چیز از این بازی مربوط است. در ضمن این‌گونه طبقه‌بندی قبل از مقدمه می‌آید نه بعد از آن.
  نقطه، ویرگول، دو نقطه و ... به کلمه‌ی قبلی می‌چسبند و از کلمه‌ی بعدی فاصله می‌گیرند. در متن شما برعکس عمل شده.
  نوشتید: اقتباس‌های فراوانی از آن چه در سینما و چه در صنعت بازی‌های ویدئویی ایران شود
  وجود ویرگول برای مکث در متن بسیار ضروری است! از آن چه یا از آن‌، چه در سینما ... ؟ در کلِ متن شما خیلی کم به ویرگول توجه شده.
  نوشتید: اما سازندگان سیاووش توانسته اند با تغییراتی که در داستان اصلی بوجود بیاورند ، یک خط داستانی منطقی و پایبند به اثر اصلی که برای یک بازی ویدئویی با این سبک مناسب باشد .
  فعل‌های این جمله مشکل دارد و سر و ته آن معلوم نیست.
  نوشتید: به همین خاطر نیز بازی سیاووش نام گرفت
  یا از ویرگول استفاده کنید یا نیز را حذف کنید.
  نوشتید: ولی مشکل بیشتر نداشتن جزئیات است
  جمله‌بندی خوب نیست. ولی بیش‌تر، مشکل آن نداشتن جزییات است.
  نوشتید: همچنین در یه کلاس
  یه کلاس یا یک کلاس؟ نقد به صورت نوشتاری و رسمی است نه گفتاری.
  نوشتید: حتی گیمرهای حرفه ای را در گاهی اوقات
  وجود حرف اضافه‌ی در نیاز نیست. گاهی به تنهایی درست است.
  نوشتید: از طرفی نیز میان پرده‌های بسیار جذاب و خوش ساخت بازی است که سطح آن مطمئنا از بازی بالاتر و یکی از دلایل روایت خوب داستان نیز خوش ساخت بودن این بخش است و تقریبا در هیچ بازی ایرانی با
  سطح‌اش از کدام قسمت بازی بالاتر است؟ از نظر گرافیکی دیگر؟ ادامه‌ی جمله چه شد؟
  آیا اولین بودن در این سبک، نکته‌ی مثبت محسوب می‌شود؟ میان پرده که خُب قطعا وقتی با انیمیشن سازی سر و کار دارد کیفیت بالاتری دارد. نیاز نبود بنویسید سطحی بالاتر از خود بازی.
  سبک بازی Hack n Slash است؟
  در بخش گرافیک توضیحی هم راجع به کاراکترها، طراحی چهره‌ها، دشمنان، باس فایت‌ها و ... می‌دادید خوب بود.
  توضیحات کلی که دادید خوب بود فقط برای بعضی بخش‌ها کاش مثالی هم ذکر می‌کردید و مثلا در بخش تجربه‌ها می‌نوشتید که با ارتقا دادن، قدرت‌ها و ... چگونه می‌شود. برای بخش گیم‌پلی می‌توانستید بیش‌تر توضیح دهید و راجع به سلامتی و نوار مانا هم که جزو اصلی بازی‌های نقش آفرینی است بنویسید.
  نوشتید: سیاووش نشان دهنده گسترش وسعت بازی سازی در ایران و پیدایش سازندگانی در هر سبک و ژانر در ایران هستیم
  نشان دهنده‌ی گسترش فعل ندارد و جمله‌بندی مشکل دارد.
  از نظر املایی مشکل خاصی نداشتید اما از نظر نگارشی حتما متن‌تان را دو سه دور بکنید و اشکلاتش را برطرف نمایید تا خواننده راحت‌تر نقد شما را بخواند و لذت ببرد.
  انشالله موفق باشید

 • محمد طالبیان ۱۳۹۳/۳/۱۸ ۱۰:۰۶

  از لحاظ نگارش مشکلات زیادی دیده می‌شود. در کنار این موضوع بایستی در زمینه اطلاعات فنی بیشتر کار کنید. بسیاری از نکات اشاره شده در متن شما یا منبع درستی ندارند یا به طور کل از لحاظ فنی و علمی غلط هستند. سعی کنید تا از چیزی مطمئن نیستید درباره آن در نقد صحبت نکنید

 • شایان ضیایی ۱۳۹۳/۴/۱۱ ۱۷:۰۷

  درود بر آقای طلایی عزیز
  متاسفانه با وجود قدرت بیان بسیار زیادی که دارید اما ضعف‌هایتان در نگارش و صدالبته عدم آشنایی نسبت به بحث فنی بازی باعث شده است که مطلب‌تان چندان کارآمد به‌نظر نرسد. خواهش می‌کنم که حتما با مطالعه‌ی مقالات مختلف دانش خودتان را در زمینه‌ی بحث‌های فنی‌تر بالا ببرید تا نوشته‌های مطلب‌تان صحت بیش‌تری داشته باشند...
  ممنون و خسته نباشید

 • امیر گلخانی ۱۳۹۳/۴/۱۶ ۰۶:۰۷

  اشکالات متن شما در دو محور خلاصه می‌شود. اول فن بیان و دوم هم ارائه اطلاعات اشتباه فنی در برخی از بخش‌های مطلب. این شیوه بیان محاوره ای با یک نقد رسمی و کلاسیک در تضاد است. این مورد در برخی از سطور کمتر به چشم میخورد، اما نویسنده ناگهان بین ادبیات محاوره ای و فرم ادبی سوئیچ میکند که این مورد سبب عدم یک دستی و هماهنگی متن می‌شود. مورد دوم هم دیگر دوستان به تقضیل به آن اشاره کرده اند؛ توجه بفرمایید که رفع مشکلات فنی متن، نسبت به ساختار نوشتار آن ارجعیت دارند.

  خسته نباشید

 • کسرا کریمی طار ۱۳۹۳/۴/۱۷ ۲۳:۰۷

  نقد این بازی در سطح معمولی قرار داشت ؛ هرچند پتانسیل این رو داشت که خیلی بهتر باشه. در بعضی جاها کاملا مشخص هست که نویسنده نتونسته منظور خودش رو برسونه. مثلا اینجا : «در کل باید این را گفت که سیاووش با اینکه یک بستر خوبی برای روایت داستان خود فراهم کرده ، ولی نمی‌توان آن را در سطح بالایی قلمداد کرد و شخصیت پردازی نه چندان جالب بازی و دیالوگ‌های کاملا تصنعی باعث شده تا در این قسمت فقط داستانی قابل قبول و خوب را داشته باشیم که می‌تواند مخاطب را به خوبی تا پایان همراه کند .» انتخاب کلمات اشتباه هست و باعث شده بعضی جملات بسیار گنگ باشند. در بخش گیم پلی بازی به درستی نقد نشده. شما باید با بازی کردن دیگر عناوین مشهور نقش آفرینی ، با قوانین این ژانر کاملا آشنا باشید و بعد اون رو نقد کنید.

 • محسن وفانژاد ۱۳۹۳/۴/۲۰ ۲۳:۰۷

  وقتی شروع به نوشتن مطلبی می‌کنیم، خصوصا نقد بازی، خیلی مهمه که به اندازه کافی اطلاعات جمع آوری کرده باشید. خواننده به شما اعتماد می‌کنه پس ناامیدش نکنید.
  به طور کلی مطلب متوسطی بود و مشکلات نگارشی هم عمدتا توسط آقای نوری بررسی شدند.
  اما به نظرم ارزش مطلب اندکی بالاتر از میانگین کلی امتیازاتی هست که تا حالا دریافت کرده و من امتیاز بالاتری برای شما در نظر گرفتم. به هر حال نوشته شما اگرچه مشکل دار بود اما چیزی نبود که خواننده رو ناامید کنه و اسم شما بره تو لیست سیاهش. ادامه بدید.

3 نظر (نمایش فقط برای صاحب اثر)