جزئیات اثر

آموزش کامل جاوااسکریپت مقاله ارسال شده توسط محمد مهدی صفرمحمدلو ارسال شده در :۱۳۹۳/۱/۱۲ اثری از :مهدی صفرمحمدلو
منبع : Iranw3.com
درباره اثر :تذکر ! : جاوااسکریپت در یونیتی و بسیاری از موتور‌ها بازی سازی کاربرد دارد و فقط برای وب نیست !

جاوااسکریپت چیست؟

قبل از هر چیز باید به اطلاع شما برسانم که برای یادگیری جاوااسکریپت، شما نیاز به دانستن زبان HTML و درک کاملی از طراحی و ساخت صفحات وب باید داشته باشید چون جاوااسکریپت یک زبان مجزا از اچ تی ام ال نیست و باید همراه با کدهای HTML در یک صفحه بکار رود تا کارآیی داشته باشد.
با این توضیح می‌پردازیم به ادامه مطلب، همانطور که می‌دانید زبان اچ تی ام ال به تنهایی جوابگوی نیاز بینندگان وب سایتها نمی‌باشد چون آنها علاقه خاصی به جذابیتها و ارتباط متقابل میان خود و صفحات وب دارند که اچ تی ام ال نمی‌تواند جذابیت قابل توجهی به یک صفحه بدهد و یا با یک کاربر ارتباط برقرار کند. پس برای برطرف کردن این مشکلات، صفحات وب نیازمند یک زبان قوی‌تر می‌باشد که به همین منظور زبان جاوااسکریپت خلق شد.
جاوااسکریپت توسط شرکت Netscape اختراع شد و به عنوان اولین زبان اسکریپت نویسی در وب توسعه یافت که در حال حاضر پرکاربردترین و محبوب‌ترین زبان اسکریپت نویسی در دنیا می‌باشد که یکی از دلایل آن، پشتیبانی دو مرورگر معروف وب، Internet Explorer و Netscape Navigator از این زبان می‌باشد. نا گفته نماند که شرکت مایکروسافت هم برای اینکه از نت اسکیپ در این زمینه عقب نماند، نسخه مربوط به خود را بنام Jscript تولید کرد.
دانلود مقاله
2.25 از 4 امتیاز
امتیاز کل : 10 /100

1 نقد داور

 • دکتر محمدحسین رضوانی ۱۳۹۳/۵/۳ ۰۱:۰۷

  این اثر به بررسی آموزش جاوا اسکریپت می‌پردازد. من این اثر را به هیچ عنوان، یک «مقاله» نمی‌دانم بلکه صرفا به آموزش یک زبان برنامه نویسی می‌پردازد. بنابراین با عرض پوزش از جناب آقای محمدمهدی صفرمحمدلو باید اعلام کنم اصلا نمی‌توان نام مقاله را بر روی این اثر گذاشت.
  اثر به لحاظ ساختاری خوب سازماندهی نشده است ولی در بیان منظور موفق بوده است. مهم‌ترین ضعف‌های اثر به قرار زیر هستند:
  1- بیان مطلب به صورت آموزش کتابی و کلاسی است و در آن از هیچ نتیجه گیری استفاده نشده است که قطعا مطابق فرمت متداول مقالات چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی نیست.
  2- هیچ بخش بندی برای این اثر وجود ندارد!
  3- از مراجع و رفرنس‌ها به هیچ عنوان استفاده نشده است! فقط از مطالب منبع وب سایت Iranw3.com ذکری به میان آمده است.
  4- دیدگاه اثر به هیچ عنوان علمی نیست بلکه بیش‌تر شبیه یک آموزش فشرده از یک زبان برنامه نویسی است. به هر حال مشارکت ایشان در همایش قابل تقدیر است.
  شایان ذکر است ما در دانشگاه بازی سازی بنیاد ملی بازی‌های رایانه ای دروسی داریم که به مطالب این اثر ارتباط معنایی دارند مثلا درس مفاهیم برنامه نویسی شی گرا که توسط اساتیدی همچون آقایان پویا ایماندار تدریس می‌شوند. از آقای محمدمهدی صفرمحمدلو دعوت می‌کنم نگاهی به سیلابس داشته باشند و نظرات خویش را به ما منعکس نمایند.

4 نظر (نمایش فقط برای صاحب اثر)