جزئیات اثر

نگاهی بر بازیهای ویدئویی مقاله ارسال شده توسط Hashem Zavvari ارسال شده در :۱۳۹۲/۱۲/۱۷ اثری از :هاشم زواری درباره اثر :پیرو مقاله ای با همین عنوان، فایل ارائه‌ی آن نیز در دسترس عزیزان خواهد بود.
تصاویر :
دانلود مقاله
2.07 از 7 امتیاز
امتیاز کل : 60 /100

1 نقد داور

 • دکتر محمدحسین رضوانی ۱۳۹۳/۵/۳ ۰۳:۰۷

  این اثر به بررسی آمارهای جالب و مختلفی از برخی جهات بازی‌های رایانه ای پرداخته و به صورت کاملی تاریخچه و سیر تحولات کنسول‌های ویدئویی را مطرح می‌کند. آسیب شناسی بازی‌های ویدئویی نیز از شاخه‌های بسیار مهم در این زمینه است که به صورت خیلی اجمالی و مختصر راجع به آن مطالبی را خواندیم. همچنین بنیاد ملی بازیهای رایانه ای و نظام اسرا را نیز که همان نظام رده بندی سنی بازی‌های رایانه ای است معرفی می‌نماید. البته من توجه کردم که زمان نگارش این اثر سال 1390 بوده است. آن زمان سه سال از تشکیل بنیاد گذشته بود و من سال بعد یعنی 1391 همکاری خود را با بنیاد شروع کردم. بنابراین نویسنده محترم مقاله آقای هاشم زواری از کسانی است که دغدغه این هنر-صنعت را پیش از من داشته است و از این لحاظ پیشکسوت بوده و احترام زیادی برای ایشان قائل هستیم. به هر حال من این اثر را با فرض این که در سال 1393 هستیم و درک عمومی جامعه از برخی تحولات داخلی با فضای سال 1390 فرق دارد بررسی نموده ام و خواهشمند هستم بیان این انتقادات جسارت به ساحت نویسنده محترم تلقی نشود. ضمن اینکه جناب آقای زواری لطف کرده و اسلایدهای مقاله خود را نیز در اختیار ما قرار داده اند.
  اثر به لحاظ ساختاری خوب سازماندهی شده است و در بیان منظور موفق بوده است. مهم‌ترین ضعف‌های اثر به قرار زیر هستند:
  1- از مراجع و رفرنس‌ها در متن مقاله به هیچ عنوان استفاده نشده است!
  2- نویسنده محترم سعی کرده چند مفهوم مختلف را در مقاله بررسی کند: مسائلی مثل اساس نامه بنیاد چه ارتباطی به موضوع بحث دارد که مطرح گردیده است؟! یا پروژه اسرا و چند مسئله دیگر! همین باعث شده که مخاطب گیج و سر در گم شود و نفهمد قرار است چه نتیجه خاصی از این مقاله عایدش شود؟ در حقیقت نویسنده به بیان کلیات و درد و دل‌های خود نیز پرداخته است! البته مقاله در همین شکل کنونی نیز بسیار قابل استفاده بوده و مخاطب خود را خواهد داشت و مناسب چاپ در مجلات و سایت‌های بازی سازی مثل مجله بازی‌های پارسی خواهد بود.
  ضمن تشکر از استاد هاشم زواری به جهت مشارکت در بخش مقالات این همایش با توجه به اینکه ایشان در بخش‌های نخستین مقاله به بررسی سیر تکامل کنسول‌های بازی ویدئوی خانگی پرداخته است به اطلاع ایشان و دوستان محترم می‌رسانیم درس تاریخچه و سبک شناسی بازی‌های رایانه ای به مرور انواع سبک‌های بازی‌های ویدیویی و نیز مبحث کنسول‌ها می‌پردازد و در بین دروس مصوب دانشگاه بازی سازی بنیاد ملی بازی‌های رایانه ای در ترم اول قرار دارد.
  همچنین با توجه به اینکه نویسنده محترم در بخشی از مقاله به بررسی آسیب شناسی بازی‌های ویدئویی پرداخته است و موضوعاتی مثل برهنگی فرهنگی، ابتذال و غیره را مورد اشاره قرار داده است ضمن تشکر از ایشان به اطلاع ایشان و سایر دوستان محترم می‌رسانیم که اخیرا همایشی به نام بازی‌های رایانه ای و ارتقای سلامت برگزار شد و به بررسی این موضوع پرداخت. همچنین در سیلابس دانشگاه نیز درسی به نام مخاطب شناسی و روانشناسی وجود دارد.
  صمیمانه از همکاری ایشان درهمایش تشکر می‌کنم.

2 نظر (نمایش فقط برای صاحب اثر)