جزئیات اثر

گیلمو نقد بازی ارسال شده توسط احسان زارع ارسال شده در :۱۳۹۳/۱/۳۱ اثری از :احسان زارع درباره اثر :صرف نظر از داستان، گیلمو یکی از بازی‌های سرگرم کننده برای طیف بزرگی از بازیکنان میباشد. این طیف سنی تنها کمی کوچکتر از "ز گهواره تا گور" می‌باشد.
بر طبق تجربیات خودم از بازی، این نقد رو نوشتم و هیچ قصدی برای تخریب یا تملق ندارم.
دانلود نقد بازی
1.4 از 5 امتیاز
امتیاز کل : 54.17 /100

6 نقد داور

 • آیدین نوری ۱۳۹۳/۳/۱۱ ۱۸:۰۶

  سلام آقای احسان زارع عزیز. خسته نباشید. امیدوارم نکاتی که در زیر نوشتم بتواند شما را در نوشتن هرچه بهتر نقد یاری کند.
  اگر برای نقد، تیتر و زیرتیتر انتخاب می‌کردید تا همان اول خواننده کلیتی از نقد دست‌اش بیاید خیلی خوب می‌شد.
  نوشتید: برای توضیح برخی قسمت‌ها تهیه شده که برای درک بهترا
  بهترا؟! بهتر است منظوره؟
  مقدمه را می‌توانستید بیش‌تر بنویسید و سبک بازی هم در آن ذکر کنید و نیازی نیست که بگویید از چه دیدگاهی دارید بررسی می‌کنید؛ چون در همه‌ی نقدها، در مورد داستان و گیم‌پلی و گرافیک و ... نوشته می‌شود. هم‌چنین نیاز نیست بنویسید که جنبه‌ی تملق و خراب کردن ندارد. چون منتقد اصلا نباید چنین کاری انجام دهد! وگرنه هم اعتماد خواننده‌ها را از دست می‌دهد و هم بازی‌سازان مشکلات کارشان را نمی‌فهمند و پیشرفت نمی‌کنند.
  نوشتید: صداهایی که بر اثر پرش، مرگ، گرفتن امتیاز و ... پخش می‌گردند بسیار خوب و مؤثر می‌باشند
  وقتی می‌توانید فعلِ ساده‌تر می‌شوند را به جای می‌گردند استفاده کنید، نیاز نیست فعل را پیچیده کنید، مگر این‌که چندین بار می‌شود در یک جمله به کار رفته باشد.
  از فعل می‌باشد هم باید پرهیز کرد و وقتی می‌شود از است استفاده کرد و تکراری نباشد بهتر است همان است را که ساده‌تر هست به کار برد.
  نوشتید: فردِ بازیکن! فرد بازیکن که نداریم. گیمر یا بازیکن یک نفر است دیگر. وقتی می‌گوییم دو بازیکن یا بازیکنان تعداد زیادشان مشخص است. نیازی نیست بگوییم فرد.
  نوشتید: به گونه انسان به یاد بازی‌های کنسول‌های قدیمی
  به گونه؟ یا به گونه‌ای درسته؟
  یک سری اشکلات ریز نگارشی در جمله‌بندی و استفاده از فعل‌ها دارید که با چند دور کردن نقد، قطعا می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید.
  می‌توانستید بخش کنترل، فیزیک و معما را در یک بخش به نام گیم‌پلی توضیح دهید چرا که این قسمت‌ها مربوط به گیم‌پلی بازی هستند.
  اگر نقد را به صورت رسمی می‌نویسید نباید از شکلک‌هایی مثل D: و ... استفاده کنید! اگر می‌خواهید مطلب حالتی طنزگونه به خود بگیرد، از کلمات و جملات طنزآمیز استفاده کنید.
  گفتید حرکت دوربین جالب است، یک مثالی هم می‌زدید که چرا جالب است خیلی بهتر بود.
  نوشتید: حرکت کردن را به خوبی به فرد تلقین می‌کند
  تلقین؟ تلقین که بحث‌اش فرق می‌کند. می‌توانید بنویسید که حسِ حرکت کردن را به خوبی به فرد القا می‌کند.
  نوشتید: اعصاب خورد کن. خورد با خرد خیلی فرق می‌کند. درست‌اش اعصاب خرد کن است. به املای کلمات خیلی توجه کنید. نکات ریز زیاد دارند.
  برای بخش معماها توضیح بیش‌تری باید بدهید و چند مثال از آن ذکر کنید تا خواننده با کلیت وجود معماها آشنا شود.
  پیشنهادهایی که برای بهبود بازی نوشتید را می‌توانستید در دلِ خود نقد ذکر کنید و بگویید که اگر به جای فلان چیز، فلان چیز اضافه می‌شد یا اگر به این قسمت، فلان چیز اضافه می‌شد خیلی بهتر بود. این همه پیشنهاد را به صورت شماره‌ای و تیتروار باید به ایمیل سازنده ارسال کنید و داخل نقد نیاز نیست که بنویسید. چون خواننده می‌خواهد کلیتی راجع به بازی بداند و نیازی ندارد که بداند اگر فلان چیزها به بازی اضافه می‌شد بازی بهتر یا بدتر و ... می‌شد.
  این‌که نکات مثبت و منفی بازی هم در آخر نوشتید بسیار خوب است و امتیازات بازی هم باید ذکر کنید تا خواننده امتیاز شما به آن بازی را هم بفهمد تا بتواند برای خرید و انجام‌اش تصمیم بگیرد.
  در قسمت مهم‌ترین نقایص هم که نوشتید: عدم دریافت دکمه‌ها! دکمه‌ها دریافت که نمی‌شوند بلکه ما آن‌ها را فشار می‌دهیم و از طریق یک سری قسمت‌ها به زبان سطح سیستم می‌رسند و آن‌جا دریافت می‌شوند. باید بنویسید که کار نکردن تمام دکمه‌ها در برخی شرایط و ... . ساده‌سازی متن بسیار مهم است. خواننده دوست دارد متنی ساده و در حین حال گیرا و جذاب بخواند.
  باید در مورد گیم‌پلی بازی بیش‌تر توضیح می‌دادید. به‌خصوص بخش‌هایی که به حالت روح در می‌آید و گرفتن سیب‌ها و پر کردن سلامتی و ... . گیم‌پلی بازی یکی از مهم‌ترین قسمت‌هاست که نیاز به توضیحات بیش‌تری نسبت به دیگر قسمت‌ها دارد.
  این‌که از نیم فاصله استفاده کردید بسیار خوب است و سعی کنید تمام کلماتی که نیاز به نیم فاصله دارد را برای‌اش نیم فاصله بزنید که همه‌ی متن یک پارچه و یک دست شود.
  انشالله موفق باشید

 • محمد طالبیان ۱۳۹۳/۳/۱۸ ۱۰:۰۶

  همچون بعضی از دوستان شما هم با قالب نوشتاری نقد آشنایی ندارید. هر چند می‌توانید مشکلات و نکات مثبت بازی را شناسایی کنید اما با شناخت بهتر نسبت به قالب نقد می‌توانید مطالب بهتری را بنویسد.
  پیشنهاد من این است که تعداد زیادی نقد و مطلب‌های این چنینی مطالعه کرده و الگو برداری کنید

 • شایان ضیایی ۱۳۹۳/۴/۷ ۱۸:۰۶

  درود بر آقای زارع عزیز
  متاسفانه یا خوش‌بختانه شما از توانایی و سواد یک منتقد برخوردار هستید اما در پیاده‌سازی نظراتتان در قالب یک نوشته، مشکلات زیادی دارید. قالب نوشتاری شما یعنی تعیین هر بخش از بازی (مثل گرافیک/گیم‌پلی/فیزیک و غیره) تقریبا قالبی منسوخ شده و بی‌ارزش است و دست منتقد را در بررسی مطلب می‌بندد. اگر سعی کنید که بخش‌های مختلف را در کنار یک‌دیگر بررسی کنید می‌توانید به نتیجه‌گیری‌های جالبی دست یابید که ارزش مطلب‌تان را بسیار بالا خواهد برد. سعی کنید نقدهای بیش‌تری (ترجیحا از میان مجلات خارجی) مطالعه کنید تا با شیوه‌ی درست نگارش آشنایی بیش‌تری پیدا کنید.

 • امیر گلخانی ۱۳۹۳/۴/۱۰ ۱۶:۰۷

  درود؛
  اگر نظرات را خوانده باشید، حتما دیده اید که به برخی از دوستان در رابطه با دور بودن از قالب نقد تذکر دادیم. شما متاسفانه از آن سمت بام افتاده اید. نقد - فارغ از فن بیان مطلب که جای کار بسیار دارد - فرم صحیحی دارد و نکات مثبت و منفی ذکر شده اند. اما متاسفانه به هیچ وجه هیچ فضایی از بازی به مخاطب داده نمی‌شود. برای بهبود این موضوع، نقدهای دیگر را مطالعه کنید تا با برخی از کلیشه‌های رایج آشنا شوید.

  موفق باشید

 • کسرا کریمی طار ۱۳۹۳/۴/۱۵ ۰۳:۰۷

  همانطور که دوستان خوبم اشاره کردند ؛ مشکل اصلی این نقد هم آشنا نبودن منتقد با قوانین و چارچوب‌های نقد نویسی است. به شخصه احساس کردم در حال مطالعه راهنمای بازی هستم تا نقد آن. علاوه بر این ملتمسانه از شما خواهش می‌کنم از کلماتی همچون «می باشد» استفاده نکنید. مخصوصا اینکه شما در قامت یک منتقد باید با غلط‌های واضح اینچنینی آشنا باشید.

 • محسن وفانژاد ۱۳۹۳/۴/۲۰ ۱۳:۰۷

  چندان شباهتی به نقد نداشت اما در مجموع مطلب خوبی بود و ارزش یک بار خواندن را داشت.
  امیدوارم در نوشته‌های بعدی بیشتر به جای اینکه بازی را برای دیگران تعریف کنید، درون مایه اون رو متوجه بشید و از اون برای دیگران نقل کنید.

4 نظر (نمایش فقط برای صاحب اثر)