جزئیات اثر

بررسی تطبیقی حقوقی آمریکا، چین و ایران در زمینه بازی‌های ویدئویی مقاله ارسال شده توسط سیدمهدی دبستانی ارسال شده در :۱۳۹۴/۲/۲۶ اثری از :سیدمهدی دبستانی درباره اثر :در این مقاله در ابتدا به تبیین اهمیت نگاه به موضوع بازی‌های ویدئویی از زاویه دید حقوقی پرداخته می‌شود. سپس با انتخاب روش مطالعه تطبیقی سعی می‌شود با استفاده از تجربیات دو کشور ایالات متحده آمریکا و جمهوری خلق چین، وضعیت موجود حقوقی در زمینه بازی‌های ویدئویی در کشور بررسی و نقد شود. این بررسی در زمینه‌های نشر بازی، مالکیت معنوی و پول مجازی و بازی‌های آنلاین صورت می‌پذیرد. در مجموع نقص‌هایی در زمینه مالکیت معنوی خصوصاً در زمینه بازی‌های خارجی و بازی‌های ایرانی در بخش بین‌الملل و نیز نقص قانون‌گذاری در زمینه پول مجازی مشاهده می‌شود. این در حالی است که وضعیت بازی در زمینه مجوز نشر و رده‌بندی سنی تا حدودی مناسب است، اما نقص این زمینه عدم آگاهی والدین از این رده‌بندی می‌باشد. همچنین در زمینه بازی‌های موبایل و آنلاین نیز این رده‌بندی به صورت بسیار ناقص انجام می‌شود که بایستی این ضعف برطرف شود.
5 از 1 امتیاز
امتیاز کل : 80 /100

1 نقد داور

 • دکتر محمدحسین رضوانی ۱۳۹۴/۶/۲۱ ۲۰:۰۹

  این اثر به بررسی تطبیقی نظام‌های گوناگون موجود در جهان در حوزه بازی‌های رایانه ای پرداخته و از منظر حقوقی آنها را مورد مطالعه قرار می‌دهد. نتیجه گیری بیان شده در پایان مقاله کامل و عاری از نقص است و کاملا با شرایط موجود تطابق دارد.
  نتایج این تحقیق می‌تواند برای واحد اسرای بنیاد ملی بازی‌های رایانه ای ارائه گردد. اثر به لحاظ ساختاری خوب سازماندهی شده است و در بیان منظور خود موفق بوده است لیکن با ساختار Template ارائه شده از سوی مسئولین همایش همخوانی ندارد و در واقع به آن توجهی نکرده است. ضمنا از مراجع و رفرنس‌ها خوب و به اندازه استفاده شده است. با این حال، مهم‌ترین ضعف‌های اثر به قرار زیر هستند:
  1- پیشنهاد می‌شود برای ارتقای مقاله، نویسنده به دسته بندی تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده در قالب پایان نامه در دانشگاه‌های خارج از کشور نیز بپردازد.
  2- اثر به فرمت یک مقاله نوشته نشده و هیچ توجهی به Template ارائه شده از سوی مسئولین همایش نشده است!
  به هر حال این اثر، یکی از آثار خوب و مروری-ترویجی ارائه شده به همایش بوده و دعوت می‌کنیم نویسنده با واحد اسرای بنیاد به تبادل نظرات و ایده‌های سازنده خود بپردازد.

1 نظر (نمایش فقط برای صاحب اثر)