جزئیات اثر

انجام عمومی بازی‌ها، رویکردی نوین در هوش مصنوعی عمومی مقاله ارسال شده توسط امین بابادی ارسال شده در :۱۳۹۴/۲/۲۲ اثری از :امین بابادی
مجید روحانی
زهرا روحانی
درباره اثر :تصمیم‌گیری دقیق در محیط بازی‌های ویدیویی یک مساله پیچیده و در عین حال جذاب در هوش مصنوعی محسوب می‌‎شود. حوزه انجام عمومی بازی‌ها، نام شاخه جدیدی در هوش مصنوعی است که هدف آن طراحی عامل‌های هوشمندی است که با قرار گرفتن در محیط هر بازی ناشناخته‌ای، قادر باشند با اتخاذ تصمیم‌های هوشمندانه در بازی پیروز شوند. بنابراین باید توجه داشت که در طراحی الگوریتم‌هایی برای حل مساله انجام عمومی بازی‌ها، نمی‌توان از اطلاعات وابسته به دامنه استفاده کرد. به عبارت دیگر، عامل طراحی شده پس از قرار گرفتن در محیط هر بازی جدید، باید بتواند به سرعت به یک درک کافی از محیط بازی رسیده و با توجه به ادراکات به دست آمده، بهترین کنش‌ها را برای رسیدن به اهداف بازی و پیروزی انتخاب کند. با توجه به تنوع بالای بازی‌های ویدیویی در دنیای امروز، شاخه انجام عمومی بازی‌ها بستری مناسب برای ارزیابی روش‌های پیشنهادی در حوزه هوش مصنوعی عمومی به شمار می‌رود. به همین دلیل، از سال 2005، مسابقاتی تحت همین عنوان به طور سالیانه برگزار می‌شود. در این مقاله، به بررسی تاریخچه شاخه انجام عمومی بازی‌ها و چالش‌های مطرح در این شاخه پرداخته می‌شود. همچنین، چارچوب، قوانین و بازی‌های استفاده شده در مسابقات انجام عمومی بازی‌ها معرفی می‌شود و بهترین الگوریتم‌های ارائه شده در این مسابقات توضیح داده شده و عملکرد آنها با یکدیگر مقایسه می‌شود.
تصاویر :
امتیاز کل : 80 /100

1 نقد داور

  • دکتر محمدحسین رضوانی ۱۳۹۴/۶/۲۱ ۲۰:۰۹

    این اثر به بررسی حوزه جدیدی از تحقیقات هوش مصنوعی بازی‌های رایانه ای موسوم به «انجام عمومی بازی ها» می‌پردازد. نتایج این تحقیق می‌تواند به عنوان یک راهنمای راهبردی برای پایان نامه‌های مرتبط با بازی‌های رایانه ای در حوزه فنی و هوش مصنوعی مورد استفاده دانشکده‌های برق و کامپیوتر کشور قرار گیرد. اثر به لحاظ ساختاری بسیار خوب سازماندهی شده و در بیان منظور خود کاملا موفق بوده است. ضمنا به ساختار Template ارائه شده از سوی مسئولین همایش نیز کاملا توجه شده است. ضمنا از مراجع و رفرنس‌ها خوب و به اندازه استفاده شده است.
    این اثر، یکی از آثار خوب و مروری-ترویجی ارائه شده به همایش می‌باشد و کاملا واضح است که نویسندگان علاوه بر دانش و تسلط در حوزه فنی هوش مصنوعی بازی سازی رایانه ای بر شیوه نگارش مقالات علمی و فنی نیز تسلط دارند.

1 نظر (نمایش فقط برای صاحب اثر)